BRCC Announces 2018-19 Scholarship Recipient List

 

BRCC News | Published September 26, 2018

Through the fundraising efforts of Blue Ridge Community College Educational Foundation, Blue Ridge Community College awarded more than 300 scholarships totaling $520,745.31 for the 2018-19 academic year.

A complete listing of scholarships and student recipients is provided below:

 

AARP Chapter 8 Scholarship

Hannah Mullis

 

AAUW Brevard Scholarships

Christa Galloway

Morgan Hoxit

Erica Kitchen

Jessalynn Morgan

 

AAUW Hendersonville Scholarships

Tiffany Clayton

Janely Hardin

Annalyse Wilkins

 

Jay Alley FEMS Scholarship

Tierney Pineda

 

Apple Country Antique Engine and Tractor Club, Inc., Scholarships

Matthew Hayes

David Lively

Jared Shelton

 

Asheville E-Z Gardeners Scholarship

To be awarded (1)

 

Kathryn Merrell Sinclair Ashpole Scholarship

Abigail Ghrist

 

Russell Ault, Jr., Memorial Scholarships

Lacrecia Bennett

Samantha Queen

Abbie Barber Scholarship

Tiffany Corbett

 

Dan and Nancy Barber Determination Scholarships

Isaac Hardy

Shannon Kleinknecht

Anthony Little

Meredith Maiken

William Smith

Neil Tesnow

Bailey Thibodeau

Joseph Treadway

Julia Ubaldo

Julianna Van Gores

Tanner Whitman

John Withrow

To be awarded (1)

 

Ned H. Barnett Machinist Scholarship

Ryan Anders

 

Gretchen Batra Scholarships

Sophiea Harris

Mary Maybin

Yolanda Strong

 

Arthur Lockwood Beneventi Memorial Scholarship

To be awarded (1)

 

Benevolent, Patriotic Order of Does #258 Scholarship

Emily Skrine

 

George H. and Lillian R. Berger Fine Arts Scholarship

To be awarded (1)

 

Blair-Santiago Family Scholarships

Alexis Moraza-Rodriquez

Luke Page

 

Blue Ridge Literacy/Education Scholarship

Levi Gilbert

 

L. Campbell Boyd Scholarship

Kimberly Raines

 

BRCC Educational Foundation General Scholarships

Justin Aiken

Marlene Brown

Haley Davis

Elizabeth Dodson

Allyson Garren

Sarah Gutillo

Terry Landreth

Paul Lewis

Beatrice Niemann

Emily Porter

John Rees

Davion Rivera

Bradley Schott

Christian Todd

Aaron Vandegrift

Baron Verzi

 

BRCC Unrestricted Scholarships

Hunter Reese

Colt Stephens

Audrianna Van Gores

 

James E. and Jo Ann Layne Brittain Scholarship

Glenda Galsim

 

Jenny Bee Brittain Scholarship

Hannah Guthrie

 

Carolina High Country Section 1103 of the American Society for Quality Education Scholarship

Alex Strickland

 

City of Hendersonville Scholarship

Maria McCall

 

Connestee Falls Employee Scholarship

Amberose Shore

 

Connestee Falls Student Scholarships

Robert Armstrong

Patience Breeden

Josie Galloway

Emily McCall

Katelyn McCarson

Jackie Morrison

Caroline Pace 

Sarah Pace

Tracy Pace

Jade Pierce

Eve Reid

Erin Tucker

 

Ruth H. Crane Scholarships

Ian Aguilar

Elizabeth Dodson

JaShá Evans

Cara Hall

Wren Harry

Dakota Records

Alex Strickland

Kennedy Wade

Bradley Winkler

Kristen Zachry

 

Davis, Dills, and Green Family Scholarship

Ashley Phillips

 

Cliff and Betty Dickinson Scholarship

Makala Alston

 

Emma Fanny Dietrich Memorial Scholarship

Connor Lupton

 

Distinguished Tradesman Scholarship

To be awarded (spring 2019)

 

Bob and Louise Dunlap Memorial Nursing Scholarship

Laura De la Pena

 

Katharine Allen Dutcher Memorial Scholarship

Kayla Bonner

 

Elgin Veterans Scholarship

Jason Baxley

 

Don and Diane Emon Scholarship

Michaela Hensley

 

English Family Excellence in Automotive Systems Technology Scholarship

Kimberly Raines

 

Alan Walter Enloe Memorial Scholarship

Alyssa Myslik

 

John W. Ewbank Memorial Scholarship

Matthew Duncan

 

Ruby J. Feagan Memorial Scholarship

Jennifer Dunlap

 

J. Daniel Furr Memorial Scholarships

Justin Aiken

Robert Armstrong

Garret Heinemann

Emily McCall

Alyssa Myers

Jarred Owen

Caroline Pace

Sarah Pace

Benjamin Skinner

Kyler Tomlin

Joshua Whitmire

 

Garden Clubs of Transylvania County Scholarships

Autumn Lee

Jayson Mann

 

Anne Lacy Roper Gasteiger Scholarship

Peyton Freeman

 

GED Graduates Scholarships

To be awarded (4)

 

The Gerber Foundation Scholarship

Ashley Corn

 

Dr. Harvey J. Goehring, Jr., Memorial Scholarship

MacKenzie Moore

 

Karon Goldsmith Scholarship

To be awarded (1)

 

Barbara J. Gregory Scholarship

Brittany Bradley

 

John and Nora A. Gregory Nursing Scholarships

Shannon All

Angela Sides

 

Richard and Janet Grey Machinist Scholarship

To be awarded (1)

 

Betty and Emil Hager Scholarships

Connor Brooks

Ralph Frady

Nicholas Lewis

Junior Rodriguez Morales

To be awarded (1)

 

Emil F. Hager Scholarship

Jennifer Rief

 

Harris Family Scholarship

Memory Fizer

 

Henderson County Master Gardener Scholarship

To be awarded (1)

 

Henderson County Retired School Personnel Scholarship

To be awarded (1)

 

Hendersonville Board of Realtors Scholarship

Natalie Fletcher

 

Hendersonville Four Seasons Rotary Club Memorial Scholarship

Ian Comeaux

 

Hendersonville Lions Vision and Hearing Scholarship

Jennifer Rief

 

Judy M. Babb and Scott P. Hertel Scholarship

Leslie Marshall

 

Anna K. Hosmer Memorial Scholarship

Amanda Taylor

 

Betty Joy Jones Memorial Scholarship

Melissa Ledgerwood

 

Patsy Farmer Jones Scholarship

Carle Heatherly

 

Jessie M. Kerth Scholarship for Nursing

Joshua Chapman

 

Dr. William D. Killian Leadership Scholarship

Lilly Blankenship

 

Gene Kopf Scholarship

Cristina Nieto-Lopez

 

Land O’Sky Candy R. Priest Scholarships

To be awarded (4)

 

Johnnie Landrum Memorial Scholarship

Kierra Hill

 

Beulah Coulter Layne and Arvel Layne Scholarship

Hunter Reese

 

Melody Lindsey Phi Theta Kappa Scholarship

Damon Perdue

 

R. Hugh Lockaby Memorial Scholarship

Jeremy Barron

 

Lockwood Healthcare Scholarship

Raequel Durham

 

Alice A. Lovin Nursing Scholarship

Sarah Stephens

 

The Herman and Shirley Lukoff Scholarships

Arlet Marin

Caroline Sexton

 

James E. Lynch Scholarship

Heber Alvarado Silva

 

Mayflora C. Major Scholarship

Gavin Brown

 

Robert S. Manners Memorial Scholarship

Victoria Raymond

 

Thomas L. Marshall Memorial Scholarships

Gavin Anglin

Kennan Heatherly

Austin Payne

 

Matteson Family Scholarship

Kerigan Townsend

 

Theron Maybin, Sr., Memorial Scholarship

Angela Rollins

 

McGrady Family Environmental Science Scholarship

Kerigan Townsend

 

George and Anne McGregor Allied Health Scholarships

Stephanie Gordon

Tiffani McCall

 

George and Anne McGregor Scholarship

Chelsea Diamond

 

George McGregor Allied Health Scholarships

Jamie Burgess

Trudy Chandler

 

Carol McKenzie-Wilson Scholarship

Adela Gutierrez-Ramirez

 

Ray and Judith McKenzie-Wilson Scholarships

Garren Hampton

Stacey Pedersen

 

Means Sisters Scholarship

Mark Roberts

 

Joseph H. and Barbara T. Meliski Scholarship

Kaitlyn Knight

 

Charles J. and Eleanora W. Meloun GED and Adult High School Scholarship

Brandy Allbritton

 

Charles J. and Eleanora W. Meloun Scholarships

Christopher Hedrick

Ethan Wiggen

 

Meritor Scholarship

Daniel Owen

 

Ellen Sinclair Merrell Scholarship

Michaela Hensley

 

James Henry Merrell Scholarship

Bradley Schott

 

Mills River Scholarships

Emma Cavanaugh

Sara Sherman

Taya Waldrop

 

Philip R. Milroy Memorial Scholarship

Jared Shelton

 

Miracle Whip Scholarship

Kierra Hill

 

Albert M. Moreno, Sr., Scholarships

Wyatt Bentler

Jill Chaney 

Robin Crowe

Erica Gardner

Caroline Harrison

Leslie Haynes

Kimberly Juarez

Bryant Ly

Ethan Morrow 

Flavio Jimenez Munoz

Justin Neal

Christen Owen

Harper Reese 

Ebony Robinson

Heather Saylor

Aaron Vandegrift

 

National Technical Honor Society Scholarships

Junior Rodriguez Morales

To be awarded (2)

 

Elizabeth F. Nelson Nursing Scholarships

Kaitlyn Bennett

Mary Finnan

 

Violet D. Nemky Nursing Scholarships

Eunsuk Weaver

To be awarded (1)

 

Nielsen Scholarships

Elizabeth Salitre Huapilla

Emili King

Callie Plemmons

Janessa Shelton

 

Sarah Nodurft Memorial Scholarship

Jacqueline Burrell

 

Normac, Inc., Scholarships

Rebekah Dobbins

Heidi Hall

Jessica Kampa

Giselle Rebollar

Barbra Toler

To be awarded (1)

 

O’Cain Design Group Scholarship

Christopher Hedrick

 

Opening Doors for Women Scholarships

Lisa Landis

Diannia Nelson

 

Margaret R. Pardee Hospital Auxiliary Scholarships

Makala Alston

Natasha Ellis

Laura Husak

Amber Osteen

 

Kevin and Molly Parkhill Scholarship

Lilly Blankenship

 

Paul M and Betty T Parsons Memorial Scholarship

Amanda Ross

 

Howard H. Peckham Scholarship

To be awarded (1)

 

PEO Chapter O Scholarship

Nealy Gonzalez

 

PFLAG Jim Faucett Equality Scholarships

Danielle Flewelling

Eli Tyler

 

George W. Phillips Scholarship

Audrey Parker

 

Randa and Emily Pinkston Scholarship

Denise Waters

 

Pisgah Forest Rotary Club Scholarship

Kassidi Wilkie

 

Joseph D. Poli Memorial Scholarship

Mark Kuznetsov

 

Prim/Justus Nursing Scholarship

Kendall Williams

 

Peggy Roper Ray Memorial Scholarship

Emily Porter

 

Susan Bacon Renson Memorial Scholarship

Katarina McConnell

 

Kathleen Revel, M.D., Nursing Scholarship

Elizabeth Bahnson

 

Calvin and Louise Ritterson Scholarships

Andrew Bannish

Jacqueline Burrell

To be awarded (1)

 

Annie Lacy Roper Memorial Scholarship

Sydney Interlicchia

 

Edgar Newton Roper Memorial Scholarship

To be awarded (1)

 

Elizabeth Ann Roper Memorial Scholarship

Hannah Guthrie

 

Fred and Katharine Roper Memorial Scholarship

Jesseca Scott

 

Hubert Jerome Roper Memorial Scholarship

Haylee Floyd

 

Justin and Eula Mae Roper Memorial Scholarship

Bryson Warren

 

Laurence Lacy and Lucy Roper, Sr., Memorial Scholarship

To be awarded (1)

 

William and Martha Anderson Roper Memorial Scholarship

Maria Vera

 

Dorothy Uhl Sawyer Memorial Scholarships

Shannon Niven

Paula Perez-McDuffy

 

Alexander F. and Laurinda C. Schenck Scholarships

Taylor Dodson

Jarred Owen

 

Clarence and Frances Schneider Scholarship

Rolanda Hayden

 

Carl and Jean Schoendorfer Scholarship

Wesley Sheffield

 

Semashko/Rotary Memorial Scholarship

Cali Hardin

 

Milford Shaver Scholarship of the Men’s Garden Club of Asheville

Laura Moore

 

Andy Sink Memorial Scholarship

Terry Landreth

 

David W. Sink, Sr., and Frances Yow Sink Scholarship

To be awarded (1)

 

Corum S. Smith, Jr., and Anne C. Smith Scholarship

Trinity Branham

 

Frank and Hazel Smith Scholarships

Jacquelyn Bates

Jannet Cruz

 

Joe D. and Sylvia P. Spearman Scholarship

Jessie Hill

 

Dorothy Szabo Memorial Scholarships

Mackenzie Austin

Glenda Galsim

 

Szabo Sandor Scholarships

Jamie Burgess

Brittany Mendoza

Tierney Pineda

 

Bruce Talley Memorial Scholarship

Swan Walker

 

Jo Ellis Roper Taylor Memorial Scholarship

Elizabeth Estes

 

R.P. “Bo” Thomas Memorial Scholarship

Spryng Briggs

 

Julie Thompson Pay It Forward Scholarship

Eunsuk Weaver

 

Todd Thompson Memorial Scholarship

Peyton Freeman

 

Valley Hill Fire and Rescue Robbie Cramer Scholarships

Miguel Bautista Hernandez

To be awarded (1)

 

Aart and Cora Van Wingerden Horticulture Technology Scholarship

Autumn Lee

 

Veterans and Families Scholarships

Raequel Durham

Nealy Gonzalez

Howard Green

Brandon Hardesty

To be awarded (3)

 

Rose A. Vollmar Scholarships

Melissa Ledgerwood

Sara Zappile

 

Deidre Waters Memorial Scholarship

Gavin Brown

 

Hans and Liselotte R. Wehrheim Scholarship

Britteny Dowdle

 

Edward C. Wesch Scholarships

Chelsie Anderson

Daniel Blackwell

Robert Bryant

Jessica Cole

Melissa Rector

 

Anni Wilinski Horticulture Scholarships

Spryng Briggs

To be awarded (1)

 

Carrie Roper Williamson Memorial Scholarship

Kaitlyn Mizer

 

Robert and Lois Winter Scholarship

Carol Renee Arkell

 

Wittman Scholarship

Paul Lewis

 

Womansong New Start Scholarships

Lisa Landis

Kristina Richardson

 

World of Clothing Nursing Scholarships

Lesslie Franklin

Miranda Mathews

Tamaira Munoz

 

Ulysses Wynn Scholarship

Chevus Griffin, Jr.

 

George C. Yehling, Jr., Memorial Scholarship

To be awarded (1)

 

A Legacy of Compassion Kathy Young Scholarship

Levi Gilbert