c

Blue Ridge Announces Summer 2023 Dean’s List

Featured photo: Blue Ridge Community College west entrance sign on the Henderson County Campus.


Marketing and Communications Dept.

In August, Blue Ridge Community College named high achieving students from four counties across Western North Carolina to the Summer 2023 Dean’s List. These full-time students maintained grade point averages of 3.5 or greater during the summer semester and each received a congratulatory letter from the college’s president, Dr. Laura B. Leatherwood.

The following students, listed with program of study and county of residence, were named:

Buncombe County
Samuel Blake, Associate in Science
Yesenia Blas, Surgical Technology – AAS
Amanda Buchanan, Surgical Technology – AAS
Callie Dodd, Business Administration – General Business Admin Pathway
Jacob Dodd, Associate in Science
John Draughon, Associate In Arts
Joseph Mayas, Associate in Engineering AE Transfer
Savannah Owen, Office Administration – CCP Certificate
Anna Sikkink, Associate in General Education – Nursing

Henderson County
Cynthia Bass, Office Administration – General Office Admin
Jami Benson, Associate in General Education
Kinsley Boyette, Associate in Science
Melissa Chambers, Associate in General Education – Nursing
Tyler Cuthbert, Criminal Justice Technology – AAS
Keith Fields, Welding Technology – AAS
Kyira Fisher, Associate in Engineering AE Transfer
Nathaniel Fogel, Associate in Engineering AE Transfer
Mary Garren, Associate in Science
Kassondra Griffin, Associate in Science
Querida Guerrero, Associate in Science
Augusta Haywood, Associate in Science
Alexander Holbert, Horticulture Technology – Combined AAS Pathway
Casondra Hopper, Associate in General Education – Nursing
Trevor Justice, Associate in General Occupational Technology
Margaret Loescher, Info Tech – Computer Programming and Development Pathway
Caitlin Lyda, Associate in General Education – Nursing
Andrea Maybin, Business Administration – General Business Admin Pathway
Casey McCraw, Welding Technology – AAS
Bryson Mel, Criminal Justice Technology – AAS
Christian Mendoza- Aguilar, Welding Technology – AAS
Alan Overturf, Fire Protection Technology – AAS
Ryan Paitsel, College Transfer Pathway Leading to Associate in Science
Ana Recendiz-Valdez, Business Administration – General Business Admin Pathway
Lauren Redfern, Human Services Technology Substance Abuse
Phillip Rhodes, Horticulture Tech – Small Fruits/Specialty Crops
Ramsey Ross, College Transfer Pathway – Associates in Arts CCP
Beth Ann Russell, Accounting and Finance – AAS
Hayden Russell, College Transfer Pathway – Associates in Arts CCP
Joseph Sanchez, College Transfer Pathway – Associates in Arts CCP
Riley Scheyer, Computer-Integrated Machining – Diploma
Logan Scott, Associate in Science
Natalie Shaw, Associate in Science
Shelby Sprouse, Associate Degree Nursing – AAS
Michelle Traylor, Associate in Fine Arts in Theatre
Mary Treadway, Associate in Arts
Brittanie Vieira , Associate in Engineering AE Transfer
Sophia Vintimilla, College Transfer Pathway Leading to Associate in Science
Hope Zoccano, Associate in Arts

Rutherford County
Geneva Simmons, Office Administration – General Office Admin

Transylvania County
Kristi Ferguson, Human Services Technology – AAS
Rachael Groner, Early Childhood Education – Transfer Pathway
Brandon Jackson, Information Technology – Game and Simulation Prog Pathway
Summer McCarthy, Associate in General Education – Nursing
Kelly Michael, Associate in Arts
Gabrielle Smith, Accounting and Finance – AAS

CCP – Career and College Promise

AAS – Associate in Applied Science

AE – Associate in Engineering