c

Blue Ridge Announces Fall 2022 Dean’s List

In January, Blue Ridge Community College named high achieving students from 15 counties across Western North Carolina to the Fall 2022 Dean’s List. These full-time students maintained grade point averages of 3.5 or greater during the fall semester.

According to the Registrar’s Office, the fall semester of 2022 was the highest enrolled semester in the College’s history since it began in 1969.

The following students, listed with program of study and county of residence, were named:

Buncombe County 

Angel Baron, Collision Repair and Refinishing Technology – AAS

Elisa Bryans, Office Administration – AAS

Morgan Byas, Associate in Science – AS Transfer

Devin Campanella, Associate in Science – AS Transfer

Jonathan Champion, Accounting and Finance

Chaney Davila , Criminal Justice Technology

John Draughon, Associate in Arts

Guadalupe Figueroa-Guzman, Business Administration – Pathway to Mars Hill

Aubrey Hollifield, Associate in Arts

Kai Luxenberg, Associate in Engineering

Nathan Martin, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Margaret Parran, Human Services Technology Substance Abuse

Priscilla Quinlan, Horticulture Technology – Combined Pathways

Gabrielle Rathmell, Horticulture Technology – Combined Pathways

Lindsay Satchell, Interpreter Education – AAS

Taylor Shipman, Horticulture Technology – Combined Pathways

Alissa Surgener, Interpreter Education – AAS

Joseph Thompson-Blake, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Charne Tucker, Business Administration – Banking and Finance Pathway

Penelope Varley, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Alexandra Whitaker, Early Childhood Education – Transfer Pathway

Caleb Zehr, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

 

Cleveland County

Savannah Goodman, Business Administration – General Business Admin Pathway

Erica Lecomte, Horticulture Technology – Combined Pathways

 

Haywood County 

Jessica Warren, Accounting and Finance

Christian Wilkie, Fire Protection Technology

 

Henderson County

Olivia Adams, Early Childhood Education – Career Entry Pathway

Brianna Allen, Human Services Technology – AAS

Lance Allen, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Jennifer Allison, Business Administration – General Business Admin Pathway

Cynthia Alvarez-Rojo, Human Services Technology/Social Services

Laura Amerson, Accounting and Finance

Brett Anderson, Business Administration – General Business Admin Pathway

Michelle Anderson, Early Childhood Education – Career Entry Pathway

Erin Bailey, Accounting and Finance

Joshua Bandeko, Associate in General Education

Israel Barcenas-Diaz, College Transfer Pathway – CCP Associate in Science

Arleny Bartolon, Associate in Engineering

Cynthia Bass, Office Administration – AAS

Ryan Best, Info Tech – Network Management Pathway

Gabriel Black, Associate in Science – AS Transfer

Ethan Blankenship, Business Administration – Banking and Finance Pathway

Kinsley Boyette, Associate in Science – AS Transfer

Carin Bradley, Business Administration – Marketing and Retailing Pathway

Harrison Bradley, Associate in Science – Wingate Pre-Pharmacy

Seth Brown, Associate in Engineering

Emily Brownfield, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Clarissa Burd, Accounting and Finance

Sarah Burnham, Early Childhood Education – Career Entry Pathway

Estee Campos, Business Administration – General Business Admin Pathway

Brady Carmichael, College Transfer Pathway – AATP – Teacher Preparation CCP

Sarah Carpenter, Business Administration – General Business Admin Pathway

Madison Cestaro, Human Services Technology – AAS

Rebecca Chamberlain, Human Services Technology – AAS

Shannon Chapman, Interpreter Education – AAS

Courtney Childers, Associate in Arts – Early College

Andrew Chow, Info Tech – Network Management Pathway

Selah Cleveland, Associate in Arts – Early College

Michael Cochran, Welding Technology

Christian Collie, College Transfer Pathway – CCP Engineering

Christopher Condrey, Office Administration/Virtual Office Assistance, Info Tech – Network Management Pathway

Elizabeth Cox Maskins, Office Administration – AAS

Dawson Crowder, Business Administration – General Business Admin Pathway

Lucas Crowe, Associate in Arts – Early College

Phoebe Cruz, Associate in Arts

Tyler Cuthbert, Criminal Justice Technology

Harrison Davis, Associate in Engineering

Heather Defore, Human Services Technology – AAS, Business Administration – Entrepreneurship – Diploma

Adriana Diaz Anastacio, Associate in Arts

Freddy Diaz-Barbosa, Automotive Systems Technology – AAS, Automotive Light-Duty Diesel Technology – Diploma

Ashley Dodd, Associate in Arts in Teacher Preparation

Ashley Drake, Associate in Arts

Matthew Dunbar, Associate in Arts

Stephanie Dunbar, Associate Degree Nursing

Kallie Eastwood, Associate in Arts in Teacher Preparation 

Ryan Eaton, Mechatronics Engineering Technology, Welding Technology

Laura Emory, Associate in Arts – Early College

Leah Fibraio, College Transfer Pathway – CCP Fine Arts/Theatre

Aedan Flanagan, Associate in Arts – Early College

Nathaniel Fogel, Associate in Science – AS Transfer

Garrett Fowler, Associate in Arts – Early College

Ellie Gage, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Karina Garcia-Avalos, Early Childhood Education – Career Entry Pathway

Alicia Gash, Associate in Science – AS Transfer

Isaiah Gasperson, Criminal Justice Technology

Jesse Gerard, Associate in Science – AS Transfer

Gabrielle Giacomaro, Associate in Arts

Olivia Giacomaro, Associate in Science – Early College

Seth Gilbert, Associate in Arts

Anita Glance, Associate in Arts

Evelyn Gonzalez, Associate in Arts – Early College

Natalie Gordon, Business Administration – General Business Admin Pathway

Rebekah Gosnell, Associate in Arts

Hannah Grubb, Associate in Arts in Teacher Preparation (AATP)

William Harvey, Associate in Science – Early College

Anna Hatten, Interpreter Education – AAS

Augusta Haywood, Associate in Science – AS Transfer

Azucena Hernandez, Associate in Arts

Christopher Hernandez, Automotive Systems Technology – AAS

Anthony Hershey, Associate in Science – AS Transfer

Sonterria Heyward, Associate in Arts – Early College

Jadyn Hicks, Associate in Arts

Myla Highfield, Associate in Fine Arts in Visual Arts

Emily Hilyer, Associate in Arts

Ethan Hoffman, Welding Technology

Troy Hofgesang, Associate in Arts

Cameron Holbert, Associate in Science – AS Transfer

Zachariah Hudson, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Brittney Hunter, Associate in General Education

Shyler Irish-Posey, Early Childhood Education – Transfer Pathway

Dustin Irvin, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Abigayle Jackson, Associate in Science – AS Transfer

Elizabeth Jahns, Associate in Arts

Morgan Johnson, Associate in Arts – Early College

Kirsten Jones, Business Administration – General Business Admin Pathway

Allie Justice, College Transfer Pathway – CCP Associate in Science

Noah Key, Criminal Justice Technology

Keith Kilpatrick, Business Administration – Public Administration  Pathway

Ericka King, Human Services Technology – AAS

Hannah King, Associate in Arts

Makayla King, Associate in Arts

Nicholas Lacy, Mechatronics Engineering Technology

Henry LeBlanc, Associate in Science – AS Transfer

Paul Lewis, Accounting and Finance

Ella Lewison, College Transfer Pathway – CCP Associate in Science

Daryna Lobach, Associate in Arts – Early College

Margaret Loescher, Info Tech – Computer Programming and Development Pathway

Flor Lozano-Cortes, Associate in Arts

Thomas Lynn, Automotive Systems Technology – AAS

Kaiya Mann, Associate in Arts

Austin Marshall, Film and Video Production Technology

Liliana Martinez Salgad, Associate in Arts in Teacher Preparation

Christa Mattheus, Associate in Arts in Teacher Preparation (AATP)

Rachel Maxwell, Accounting and Finance – Pathway to WCU

Sara McCall, Associate in General Education – Nursing

Gavin McKee, Business Administration – General Business Admin Pathway

Bryson Mel, Criminal Justice Technology

Giovanni Melendez, Accounting and Finance

Marietta Melendez, Horticulture Technology – Combined Pathways

Cade Milton, Associate in Science – AS Transfer

Cassandra Mirich, Accounting and Finance – Pathway to Fayetteville State Univ

Bailey Mizer, Associate in Fine Arts in Theatre

Juriana Mora-Fallas, Accounting and Finance

Antonia Moreno Jimenez, Accounting and Finance

Brandon Morgan, Associate in Engineering 

Hunter Mullen, Emergency Medical Science

Josh Myers, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Alana Newton, Associate in General Education – Nursing

Madeline Nossiter, Associate in Arts

Louis Nyberg, Fire Protection Technology

Jakob Olsen, Associate in Science – Early College

Emmanuel Ornelas, Associate in Arts – Early College

Chloe Ostman, Associate in Science – Early College

Ella Oursler, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Emilie Owen, Associate in Arts

Giovanni Perlain, Associate in Arts

Madison Petrusha, Associate in Science in Teacher Preparation (ASTP)

Larry Proctor, Information Technology – Networking & CyberSecurity

Bryce Purdy, Associate in Science

Marcia Quinn, Associate in Arts in Teacher Preparation

Jarely Ramirez Bermejo, Associate in Arts – Early College

Levi Ray, Associate in Arts

Lauren Redfern, Human Services Technology Substance Abuse Addiction/Recovery

Coleman Ridenour, Associate in Science – AS Transfer

Emma Robinson, Horticulture Technology – Combined Pathways, Associate in Arts

Grayson Romstadt, Info Tech – Support and Services Pathway

Juliana Rusnak, Associate in General Education

Beth Ann Russell, Accounting and Finance

Clayton Russell, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts, Welding Technology – CCP Diploma

Justin Rychanek, Associate in Arts

Felicia Sanchez, Business Administration – General Business Admin Pathway

Daniela Sanchez Sanchez, Accounting and Finance

Raymond Scarduzio, Associate in Arts – Early College

Riley Scheyer, Computer-Integrated Machining – Diploma

Rhonda Scott, Human Services Technology/Social Services

Angelica Sharpe, Business Administration – General Business Admin Pathway

Dylan Sheehan, Associate in Arts – Early College

Sammir Shwahna, Associate in Science – AS Transfer

Amanda Sigmon, Info Tech – Network Management Pathway, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Avery Simons, Business Administration – General Business Admin Pathway

Jean Solt, Criminal Justice Technology

Briana Sosa-Trejo, Associate in Arts

Zoey Sparks, Associate in Arts

Lucas Stevens, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Danielle Still, Associate in Science – AS Transfer

Dylan Stokes, Associate in Science – AS Transfer

Eden Stout, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Ralph Streadwick, Associate in Science – AS Transfer

Douglas Stroupe, Fire Protection Technology

Ammariah Styles, Associate in General Education – Nursing

Mathew Tallant, Information Technology – CyberSecurity Pathway

Eve Thomas, Associate in Arts in Teacher Preparation (AATP)

Shae Thomas, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Leia Thompson, Associate in Science – AS Transfer

Angela Tinoco-Hernandez, Associate in Science in Teacher Preparation (ASTP)

Taylor Tipton, Accounting and Finance

Kylie Varnadore, Associate in Arts

Brittanie Vieira, Associate in General Education – Nursing

Brittany Waldroup, Accounting and Finance

Jessica Walker, Accounting and Finance – Pathway to Fayetteville State Univ

Brittany Watson, Accounting and Finance

Abbagail Welch, Associate in Science – AS Transfer

Grace Welch, Associate in Arts

Daniel Wicker, Welding Technology

Dawson Williams, Mechanical Engineering Technology

Dustin Williams, Automotive Systems Technology – AAS

Rebekah Wilson, Associate in Fine Arts in Visual Arts

Asher Wise, Criminal Justice Technology

Elizabeth Wofford, Associate in Arts in Teacher Preparation (AATP)

Miranda Wright, Business Administration – Marketing and Retailing Pathway

Bonzie Yeatman, Associate in Arts

Patsy Yeatman, Associate in Arts

Tabitha Young , Associate in Science – AS Transfer

Ana Zamora-Ledesma, Associate in General Education – Nursing

Caitlyn Zeferino, Early Childhood Preschool – Certificate

Hope Zoccano, Associate in Science – AS Transfer

 

Loudon County

Benjamin Pomerance,  Associate in Science – AS Transfer

 

Madison County

Lilly Johnson, Emergency Medical Science

 

McDowell County

Jeffrey Link, Automotive Systems Technology – AAS, Collision Repair and Refinishing Technology, Business Administration – General Business Admin Pathway

 

Pickens County

Harvest Newton, Film and Video Production Technology

 

Polk County

Shane Arrington, Associate in Arts

Danielle Billings, Horticulture Technology – Combined Pathways

Grayson Bradley, Associate in Arts

Jason Burton, Automotive Systems Technology – AAS, Associate in Science – AS Transfer

Victoria Gage, College Transfer Pathway – CCP Associate in Science, Automotive Systems Technology – CCP Diploma

Andrea Gentis, Info Tech – Computer Programming and Development Pathway

Victoria Greene, Office Administration – AAS

Victor Santos, Associate in Arts

Hyland Sheffron, College Transfer Pathway – CCP Associate in Science, Automotive Systems Technology – CCP Diploma

Emma Stewart, Horticulture Technology – Ornamental Plant Production

Riley Taylor, Automotive Systems Technology – AAS

 

Rutherford County

Steven Mode, Automotive Light-Duty Diesel Technology – Diploma

Geneva Simmons, Office Administration – AAS

Aslyne Tate, Public Safety Administration – Law Enforcement

 

Spartanburg County

Alex Cepeda, Film and Video Production Technology

 

Stanly County

Roxanne Linnell, Office Administration – AAS

 

Transylvania County

Georgia Alexander, Associate in Science in Teacher Preparation 

Christina Balducci, Human Services Technology/Social Services

Edmond Barry , College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Joseph Bartles, Automotive Systems Technology – AAS

Laurie Benton, Horticulture Technology – Combined Pathways

William Bishop, Info Tech – Support and Services Pathway

Jacquelyn Brant, Business Administration – General Business Admin Pathway

Hailie Cardenas, Associate in Science – Wingate Pre-Pharmacy

Benjamin Caroway, Associate in Science – AS Transfer

Canon Clayton, Associate in Arts

Rachel Cobb, Office Administration – AAS

Chloe Conley, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Sarah Cudd, Associate in Arts

Elizabeth Daves, Associate in General Education – Nursing

Ariel Garces Cutino, Info Tech – Network Management Pathway

Sierra Gardner, Associate in Fine Arts in Visual Arts

Kevin Glosson, Info Tech – Computer Programming and Development Pathway

Sara Green, Accounting and Finance – Bookkeeping I Certificate

Hunter Harwood, Info Tech – Support and Services Pathway

Marion Hawsey, Associate in Arts

Lawrence Herrera, Automotive Systems Technology – AAS

Hal Herring, Welding Technology

Kina Howell, Associate in Arts

Brandon Jackson, Information Technology – Game and Simulation Program Pathway

Adonai Jacques, College Transfer Pathway – Fine Arts Visual Arts

Maddux Jamerson, Automotive Systems Technology – AAS

Mary Koppin, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Damien Laforenza, Associate in Science – AS Transfer

Thomas McCarson, Associate in Arts

Summer McCarthy, Associate in General Education – Nursing

Kenley Meece, Criminal Justice Technology

Kaylee Mestas, Associate in Arts

Dylan Monarch, Film and Video Production Technology

David Morgan, Associate in General Education

Scarlett Rathbone, Accounting and Finance

Jessica Reigle, Accounting and Finance – Pathway to Fayetteville State Univ

Amie Roberts, Accounting and Finance

Jeffrey Rogers, Info Tech – Network Management Pathway

Skyler Shelton, Associate in Arts

Noah Shular, Welding Technology

Avalon Sweet, College Transfer Pathway – CCP Associate in Arts

Josie Troyer, Associate in Science – AS Transfer

Benjamin Wayne, Associate in Science – AS Transfer

Sebastian Williams, Electronics Engineering Technology

 

Wilkes County

Nathaniel Johnson, Fire Protection Technology

 

Yancey County

Shaina Harris, Public Safety Administration-Emergency & Fire Management, Fire Protection Technology